P
  Projekty                             
  O fundacji                         
  Cele                                   
  Teksty                              
  Publikacje                           
  Linki                                   
  Kontakt                              
       
     
       
Fotofestiwal 2009 - 8. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi.
Album

"Ostatnie 15 lat to czas największych i najszybszych dotąd zmian zarówno w skali świata, jak i w życiu każdego z nas. Często wydaje mi się, że jedną nogą stoję jeszcze w "starym" świecie dzieciństwa, a drugą w "nowej, wspaniałej" i jakże holistycznej teraźniejszości. Pomiędzy nimi nie ma nic, żadnego wspólnego gruntu, przepaść. Lewa stopa nie wiezupełne nic o miejscu, w którym stoi prawa. Nasze punkty widzenia zdają się absurdalne, perspektywy stają się coraz bardziej nierzeczywiste. Narzędziem lub sposobem przezwyciężenia strachu przed tym może być humor. Wystarczy z przymrużeniem oka spojrzeć na tę otchłań między naszymi nogami i pomyśleć, że taka pozycja to przecież coś zupełnie normalnego."
Martin Breindl, FLUSS, NÖ Initiative für Foto- und Medienkunst

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Magdalena Gaj, Marta Szymańska
ISBN: 978-83-60794-62-3
Data i miejsce wydania: Łódź, 2009
Liczba stron: 205
Wymiary: 225x225 mm
Opr. miękkaŚwiatło i mrok. Eseje o fotografii.
Zbiór esejów

"Ludzi od zawsze fascynowała tajemnica tego, co znajduje się po drugiej, ciemnej stronie życia. Jej poszukiwanie stanowi jeden z najważniejszych tematów wszelkiej działalności kulturalnej. To, jak bardzo człowiek jest w stanie zbliżyć się do ukrytej strefy, uwarunkowane jest jednak tym, co wie i czuje. Każde zetknięcie się ze śmiercią, jej przedstawieniem i symboliką, może stanowić kolejny krok w staraniach o poszerzenie strefy światła. Zawsze jednak takie spotkania są podróżą, z której powrót jest trudny". (Rosa Olivares).

Światło i mrok. Eseje o fotografii hiszpańskiej to zbiór tekstów, wśród których znajdują się prezentacje sylwetek klasyków fotografii hiszpańskiej (m.in. Albert Garcia Alix, Ramon Masats, Ricard Terre) oraz teksty będące wprowadzeniem w zagadnienia i problemy współczesnej fotografii hiszpańskiej.

Redaktorami antologii są Tomasz Ferenc i Joanna Studzińska, a autorami tekstów polscy i hiszpańscy specjaliści zajmujący się fotografią, min.: Alexandro Castellote, Publio Lopez Mondejar, Joan Fontcuberta, José Munoz, Mariusz Hermanowicz, Marta Eloy Cichocka, Magdalena Pustoła, Ewa Gałązka. Książka jest jedną z trzech pozycji wydanych w ramach Biblioteki Fundacji Edukacji Wizualnej, która co roku towarzyszą Fotofestiwalowi - Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi.

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Tomasz Ferenc, Joanna Studzińska
ISBN: 978-83-60794-50-0
Data i miejsce wydania: Łódź, 2007
Liczba stron: 246
Wymiary: 140x200 mm
Opr. miękkaOdwaga patrzenia. Eseje o fotografii.
Zbiór esejów

"Odwaga patrzenia wydaje się być sprawą fundamentalną, bo od spojrzenia wszystko się zaczyna. To jak patrzymy, przenosi się na to jak żyjemy, na co się godzimy, czego nie akceptujemy. Spojrzenie prowadzi nas do widzenia, do zauważania zjawisk, a to z kolei może stać się wstępem rozumienia." (Tomasz Ferenc).

Eseje znajdujące się w tej książce mają ukazać wielość sposobów opisywania i analizowania zagadnień związanych z odwagą patrzenia - umiejętnością łamania stereotypów i podejmowania ryzykownych prób przedstawienia zjawisk zwykle niedostrzeganych. W tomie pod redakcją Tomasza Ferenca znajdziemy m.in. teksty takich autorów jak: Bogdan Konopka, Adam Mazur, Zbigniew Tomaszczuk, a więc nie tylko krytycy, ale też sami artyści.

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Tomasz Ferenc
ISBN: 8392076567
Data i miejsce wydania: Łódź, 2006
Liczba stron: 199
Wymiary: 140x200 mm
Opr. miękkaPrzestrzenie fotografii. Antologia tekstów.
Książka

"Przestrzenie fotografii" to pierwsza na polskim rynku antologia tekstów o fotografii. Złożyły się na nią 22 teksty, w których autorzy poruszają się po rozmaitych obszarach - od historii, poprzez politykę a na związkach fotografii i zen kończąc. Książka podzielona jest na cztery bloki tematyczne: 1. Fotografia w przestrzeniach społecznych. 2. Polityczne wykorzystanie fotografii. 3. Fotografia i historia. 4. Filozofia i sztuka fotografii.

Autorami tekstów są m.in.: Lech Lechowicz, Ireneusz Zjeżdżałka, Zbigniew Tomaszczuk, Marian Schmidt czy Maciej Szymanowicz.

"Przestrzenie Fotografii" otrzymały specjalne wyróżnienie w konkursie na najlepszy album i książkę dotyczącą fotografii wydaną w Europie Środkowej i Wschodniej w latach 2005-2007, ogłoszonym przez słowacką fundację Fotofo, przy okazji 16. edycji Miesiąca Fotografii w Bratysławie.

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej, Księgarnia f5
Redakcja: Tomasz Ferenc, Krzysztof Makowski
ISBN: 83-920765-3-2; 83-921249-1-X
Data i miejsce wydania: Łódź, 2005
Liczba stron: 462
Opr. miękka7. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi
Album

Obszerny album prezentujący prace pokazane na 7. Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi w maju 2008 roku. Niezwykle interesującej prezentacji współczesnej fotografii chińskiej (wystawa "Made in China" przygotowana przez niemieckiego kuratora Thomasa Kellnera) towarzyszą obrazy Chin stworzone przez fotografów z zachodniego kręgu kulturowego (wystawa "Western Eye on East" przygotowana przez Krzysztofa Candrowicza). Dodatkowo wystawy z programu Grand Prix (m.in.: Eric Vazzoler, Catherine Cameron, Michał Szlaga, Reier Riedler), prezentacja szkół fotograficznych z USA, Finlandii, Litwy, Czech, Polski oraz wystawy specjalne (m.in. Zorka Project, Larry Fink)i towarzyszące (m.in.: Edward Hartwig, Ivan Pinkava). Łącznie prezentacja prac ponad siedemdziesięciu pięciu artystów z całego świata.

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Marta Szymańska
Data i miejsce wydania: Łódź, 2008
ISBN: 978-83-60794-60-9
Liczba stron: 216
Wymiary: 226x226 mm
Opr. miękkaŁódź - Światłoczuła Przestrzeń
Album

Dziesięć różnych obrazów miasta stworzonych przez fotografów, którzy w ciągu dwóch tygodni pracowali nad indywidualnymi projektami o Łodzi. Wspólnie ich prace stworzyły album prezentujący nie tylko osobiste relacje z podróży do nowego miejsca, ale także zaskakujące historie i wizerunki miasta oraz jego mieszkańców. Autorami zdjęć są: Rafał Milach (Polska), Frank Rothe (Niemcy), Virgílio Ferreira (Portugalia), Charlie Jouvet (Francja), Keren Assaf (Izrael), Anna Fabricius (Węgry), Marek Domański (Polska), Anastasia Khoroshilova (Rosja), Tomáš Pospéch (Czechy), Ricardo Cases (Hiszpania).

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Marta Szymańska
Data i miejsce wydania: Łódź, 2007
ISBN: 978-83-60794-52-4
Liczba stron: 122
Wymiary: 226x226 mm
Opr. miękkaŁódź Design 2007 Międzynarodowy Festiwal Designu w Łodzi
Album

Łódź Design to pierwsza tego rodzaju impreza w Polsce, poświęcona szeroko pojętemu designowi, która w przyszłości obejmie: projektowanie przemysłowe, modę, architekturę wnętrz, druki użytkowe (w tym outdoor), typografię, identyfikację graficzną firm oraz instytucji. Celem wydarzenia jest przegląd najnowszych nurtów światowego projektowania, a także prezentacja koncepcji i przyszłościowych wizji designerów oraz firm zajmujących się projektowaniem oraz prezentacja prototypów. Premierowy Festiwal rozpoczyna cykl prezentacji designu i dyskusji o nim, skupiając się głównie na projektowaniu produktowym, grafice użytkowej oraz analizowaniu relacji projektant-producent-klient. Album Łódź Design 2007 jest nie tylko prezentacją wszystkich festiwalowych wydarzeń, ale przede wszystkim tworzy małą encyklopedię młodego polskiego designu. Zaprezentowane są prace ponad 30 czołowych projektantów mebli, lamp, ceramiki i tkaniny, którzy wzięli udział w wystawie Dom Polski. W drugiej części albumu znajdują się reprodukcje prac kilkudziesięciu twórców plakatu klubowego, których prace stały się częścią wystawy Party Print.

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Małgorzata Ludwisiak
ISBN: 978-83-60794-53-1
Data i miejsce wydania: Łódź, 2007
Liczba stron: 112
Opr. miękkaMuzeum Konstrukcji w Procesie
Album

Krótka historia legendarnej Konstrukcji w Procesie - wydarzenia artystycznego, które zostało zainicjowane w Łodzi w 1981 roku i zgromadziło międzynarodowych twórców, którzy pragnęli wyrazić poparcie dla polskich artystów i dla zachodzących w Polsce demokratycznych przemian. Tekstowi Jana Głowackiego towarzyszą fotografie dokumentujące siedem edycji tego wydarzenia. Wydawnictwo powstało przy okazji otwarcia Kolekcji Muzeum Konstrukcji w Procesie, która miała miejsce w Łodzi w 2006 roku.

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Marta Szymańska
ISBN: 83-920765-9-1
Data i miejsce wydania: Łódź, 2006
Liczba stron: 26
Wymiary: 226x226 mm
Opr. miękkaŁódź Biennale 2004/2006
Album

Obszerny album przedstawiający dwie edycje międzynarodowego Biennale Sztuki w Łodzi, z 2004 i 2006 roku. Część pierwsza to szeroka prezentacja trzech wystaw Biennale 2004: "Critics' Choice - Biennale Międzynarodowe" (m.in.: Janet Cardiff, Ming Fay, Tadaaki Kuwayama, Nanae Suzuki, Marjetica Potrc) "Palimpsest Muzeum - Biennale Sztuki Polskiej" (m.in.: Aneta Grzeszykowska&Jan Smaga, Jan Simon, Elżbieta Jabłońska, Ryszard Waśko), "W czterech ścianach - Biennale Sztuki Łódzkiej" (m.in.: Krzysztof Cichosz, Agnieszka Chojnacka, Wojciech Leder, Magda Moskwa, Teodor Durski). Zdjęciom dokumentującym realizacje artystyczne towarzyszą krótkie biogramy artystów, opisy projektów oraz teksty kuratorskie Gregory Volka, Anety Szyłak i Grzegorza Musiała. Druga część albumu poświęcona jest Biennale 2006, zwłaszcza głównej wystawie zatytułowanej "Mentality", znajdują się w niej prezentacje prac m.in.: Janusza Bałdygi, Jakuba Bąkowskiego, Laury Paweli, Grupy Łódź Kaliska, Grupy Sędzia Główny, Kamila Kuskowskiego, Dominika Lejmana, Zbigniewa Libery, Supergrupy Azorro, Julity Wójcik i innych.

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Marta Szymańska
ISBN: 83-920765-8-3
Data i miejsce wydania: Łódź, 2006
Liczba stron: 284
Wymiary: 226x226 mm
Opr. miękkaPhoto Festival Union
Album

Photo Festival Union to organizacja skupiająca europejskie festiwale fotografii, która powstała w Łodzi i tutaj ma także swoją siedzibę. Została zainicjowana przez organizatorów Fotofestiwalu i obecnie zrzesza 28 członków z 18 państw. PFU tworzy przede wszystkim platformę informacyjną dla organizatorów festiwali i dla osób zainteresowanych fotografią. Umożliwia organizowanie międzynarodowych projektów oraz wspiera promocję europejskich wydarzeń fotograficznych.

Dwuczęściowy album, wydany w 2005, prezentuje członków Photo Festival Union. Jest kompendium wiedzy o europejskich festiwalach fotografii oraz bazą kontaktów. Druga część albumu poświęcona jest współczesnym fotografom europejskim wybranym przez kuratorów festiwali. Prezentuje prace m.in.: Olivo Barbieri (Włochy), Imre Benkö (Węgry), Machiel Botman (Holandia), André Cepeda (Portugalia), Bogdan Konopka (Polska), Aristeidis Kontogeorgis, Pavel Pecha (Słowacja), Marja Pirilä (Finlandia), Konrad Pustoła (Polska), Gwenael Saliou (Francja), Trine Sondergaard (Dania), Sonya Stankova (Bułgaria).

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Marta Szymańska, Krzysztof Candrowicz
Data i miejsce wydania: Łódź, 2005
ISBN: 83-920765-5-9
Liczba stron: 129
Wymiary: 226x226 mm
Opr. miękkaŁódź Getto - Fotografie Henryka Rossa
Album

Henryk Ross był jednym z trzech fotografów dokumentujących życie łódzkiego getta. W latach 1940-44 pracował dla działu administracji, gdzie robił zdjęcia, które miały służyć nazistowskiej propagandzie. Oprócz zleconej pracy fotografował także, często z ukrycia i z narażeniem własnego życia, codzienność getta i prywatność jego mieszkańców. W 1944 r., tuż przed likwidacją getta, zakopał większość negatywów. Udało mu się je odnaleźć po zakończeniu wojny.

Ten niezwykły i przejmujący dokument obecnie znajduje się w Archive of Modern Conflict w Londynie. W Łodzi został pokazany w 2005 r. podczas obchodów 61 rocznicy likwidacji getta łódzkiego. Najciekawsze i najbardziej wzruszające zdjęcia z tej kolekcji znajdują się w albumie wydanym przez Fundację Edukacji Wizualnej.

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Sylwia Witkowska, Krzysztof Candrowicz
Data i miejsce wydania: Łódź, 2005
Liczba stron: 40
Wymiary: 230x228 mm
Opr. miękka3. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi
Album

Jeden z pierwszych albumów Fotofestiwalu, wydany w 2003 roku. Wówczas to mogliśmy w Łodzi oglądać między innymi prace takich artystów jak: Bogdan Dziworski, Edward Hartwig, Bogdan Konopka, Łódź Kaliska, Nathalie Daoust, Marcin Giba, Alexander Honory, Arja Hyytiainen, Reiko Imoto, Edyta Wypierowska, Krzysiek "Ked" Olszewski, a także wystawy zbiorowe "Panoptikum - wystawa fotografii tworzonej przy użyciu telefonów komórkowych", "Fotografia Śląska - przegląd grup fotograficznych" oraz po raz pierwszy Fabrykę Fotografii - przegląd szkół. Prace wszystkich artystów zebrane zostały w albumie.

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Krzysztof Candrowicz
ISBN: 83-920765-0-8
Data i miejsce wydania: Łódź, 2004
Liczba stron: 48
Wymiary: 226x226 mm
Opr. miękkaPhoto Project - Pierwszy Dzień w Unii Europejskiej
Album

Album powstał przy okazji akcji fotograficznej Photo Project, której celem było stworzenie zbiorowego portretu 10 krajów, które 1 maja 2004 r. stały się członkami Unii Europejskiej. Miała charakter otwarty i była skierowana do wszystkich fotografów - profesjonalistów i amatorów - z nowych państw członkowskich. Z nadesłanych zdjęć, udało się stworzyć - krok po kroku, kraj po kraju - zapis momentu przekraczania progu Unii Europejskiej. Ten niepowtarzalny dzień zatrzymany na tysiącach fotografii złożył sie na pierwszy wspólny autoportret.

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Krzysztof Candrowicz
ISBN: 83-920765-2-4
Data i miejsce wydania: Łódź, 2004
Liczba stron: 110
Wymiary: 170x185 mm
Opr. miękkaYoung Photographers
Album

Album prezentuje 8 młodych europejskich fotografów. Prezentowane nazwiska i prace nie były wybierane według żadnego klucza, album jest są spontaniczną impresją na temat współczesnej fotografii i zjawisk w niej zachodzących. Prezentowani artyści: Lucia Nimocvá (Czechy), Michał Kaczkowski (Polska), Eric Wolf (Niemcy), Nathalie Daoust (Francja), Adam Pańczuk (Polska), Arja Hyytiäinen (Finlandia), Gergely László & Peter Rákossy (Węgry).

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Krzysztof Candrowicz
Data i miejsce wydania: Łódź, 2004
Liczba stron: 46
Wymiary: 135x113 mm
Opr. miękka