P
  Projekty                             
  O fundacji                         
  Cele                                   
  Teksty                              
  Publikacje                           
  Linki                                   
  Kontakt                              
       
     
       
Fotofestiwal 2009 - 8. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi.

"Ostatnie 15 lat to czas największych i najszybszych dotąd zmian zarówno w skali świata, jak i w życiu każdego z nas. Często wydaje mi się, że jedną nogą stoję jeszcze w "starym" świecie dzieciństwa, a drugą w "nowej, wspaniałej" i jakże holistycznej teraźniejszości. Pomiędzy nimi nie ma nic, żadnego wspólnego gruntu, przepaść. Lewa stopa nie wiezupełne nic o miejscu, w którym stoi prawa. Nasze punkty widzenia zdają się absurdalne, perspektywy stają się coraz bardziej nierzeczywiste. Narzędziem lub sposobem przezwyciężenia strachu przed tym może być humor. Wystarczy z przymrużeniem oka spojrzeć na tę otchłań między naszymi nogami i pomyśleć, że taka pozycja to przecież coś zupełnie normalnego."
Martin Breindl, FLUSS, NÖ Initiative für Foto- und Medienkunst

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Magdalena Gaj, Marta Szymańska
ISBN: 978-83-60794-62-3
Data i miejsce wydania: Łódź, 2009
Liczba stron: 205
Wymiary: 225x225 mm
Opr. miękka

Światło i mrok. Eseje o fotografii.

"Ludzi od zawsze fascynowała tajemnica tego, co znajduje się po drugiej, ciemnej stronie życia. Jej poszukiwanie stanowi jeden z najważniejszych tematów wszelkiej działalności kulturalnej. To, jak bardzo człowiek jest w stanie zbliżyć się do ukrytej strefy, uwarunkowane jest jednak tym, co wie i czuje. Każde zetknięcie się ze śmiercią, jej przedstawieniem i symboliką, może stanowić kolejny krok w staraniach o poszerzenie strefy światła. Zawsze jednak takie spotkania są podróżą, z której powrót jest trudny". (Rosa Olivares).

Światło i mrok. Eseje o fotografii hiszpańskiej to zbiór tekstów, wśród których znajdują się prezentacje sylwetek klasyków fotografii hiszpańskiej (m.in. Albert Garcia Alix, Ramon Masats, Ricard Terre) oraz teksty będące wprowadzeniem w zagadnienia i problemy współczesnej fotografii hiszpańskiej.

Redaktorami antologii są Tomasz Ferenc i Joanna Studzińska, a autorami tekstów polscy i hiszpańscy specjaliści zajmujący się fotografią, min.: Alexandro Castellote, Publio Lopez Mondejar, Joan Fontcuberta, José Munoz, Mariusz Hermanowicz, Marta Eloy Cichocka, Magdalena Pustoła, Ewa Gałązka. Książka jest jedną z trzech pozycji wydanych w ramach Biblioteki Fundacji Edukacji Wizualnej, która co roku towarzyszą Fotofestiwalowi - Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi.

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Tomasz Ferenc, Joanna Studzińska
ISBN: 978-83-60794-50-0
Data i miejsce wydania: Łódź, 2007
Liczba stron: 246
Wymiary: 140x200 mm
Opr. miękka

Odwaga patrzenia. Eseje o fotografii.

"Odwaga patrzenia wydaje się być sprawą fundamentalną, bo od spojrzenia wszystko się zaczyna. To jak patrzymy, przenosi się na to jak żyjemy, na co się godzimy, czego nie akceptujemy. Spojrzenie prowadzi nas do widzenia, do zauważania zjawisk, a to z kolei może stać się wstępem rozumienia." (Tomasz Ferenc).

Eseje znajdujące się w tej książce mają ukazać wielość sposobów opisywania i analizowania zagadnień związanych z odwagą patrzenia - umiejętnością łamania stereotypów i podejmowania ryzykownych prób przedstawienia zjawisk zwykle niedostrzeganych. W tomie pod redakcją Tomasza Ferenca znajdziemy m.in. teksty takich autorów jak: Bogdan Konopka, Adam Mazur, Zbigniew Tomaszczuk, a więc nie tylko krytycy, ale też sami artyści.

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej
Redakcja: Tomasz Ferenc
ISBN: 8392076567
Data i miejsce wydania: Łódź, 2006
Liczba stron: 199
Wymiary: 140x200 mm
Opr. miękka

Przestrzenie fotografii. Antologia tekstów.

"Przestrzenie fotografii" to pierwsza na polskim rynku antologia tekstów o fotografii. Złożyły się na nią 22 teksty, w których autorzy poruszają się po rozmaitych obszarach - od historii, poprzez politykę a na związkach fotografii i zen kończąc. Książka podzielona jest na cztery bloki tematyczne: 1. Fotografia w przestrzeniach społecznych. 2. Polityczne wykorzystanie fotografii. 3. Fotografia i historia. 4. Filozofia i sztuka fotografii.

Autorami tekstów są m.in.: Lech Lechowicz, Ireneusz Zjeżdżałka, Zbigniew Tomaszczuk, Marian Schmidt czy Maciej Szymanowicz.

"Przestrzenie Fotografii" otrzymały specjalne wyróżnienie w konkursie na najlepszy album i książkę dotyczącą fotografii wydaną w Europie Środkowej i Wschodniej w latach 2005-2007, ogłoszonym przez słowacką fundację Fotofo, przy okazji 16. edycji Miesiąca Fotografii w Bratysławie.

Wydawca: Fundacja Edukacji Wizualnej, Księgarnia f5
Redakcja: Tomasz Ferenc, Krzysztof Makowski
ISBN: 83-920765-3-2; 83-921249-1-X
Data i miejsce wydania: Łódź, 2005
Liczba stron: 462
Opr. miękka